7 tünet a kutyáknál, ami fogászati problémára utal
Amikor a kutyánk egészsége jön szóba, általában az oltásokra, a táplálkozásra gondolunk, pedig a fogápolás, a hozzátartozó egészséges szokások kialakítása igen fontos szerepet játszik kedvencünk általános jólétében.
Tudtad, hogy a kutyák több mint 80%-ánál fogbetegség alakul ki 3 éves korukra?
Mi az a 7 tünet, ami fogászati problémára utal? Tanuljuk meg észrevenni a jeleket.
Rossz lehelet
Kedvenceink szájszaga amellett, hogy kellemetlen, fogászati problémát is jelezhet. A leggyakoribb oka, - főként a felnőtt és idős kutyákat érinti, - a fog sérülésétől kezdve a fogkő kialakulásán át a fogíny gyulladásos állapotáig terjedhet.
Elszíneződés vagy sárgásbarna lepedék, fogkő az íny mentén
Amikor a lepedék összeérik a nyálban lévő ásványi anyagokkal és megszilárdul, létrejön a fogkő. A sárga és barna foltos fogak azt jelzik, hogy lepedék és fogkő lerakódott, ezért le kell tisztítani.
Fogíny vörössége, gyulladása (fogínygyulladás)
A kutya fogászati betegségének előrehaladott állapotának legfőbb jele, a vörös vagy gyulladt fogíny. Az emberek esetében is, az ínygyulladás gyötrelmes tud lenni, és az íny vérzését okozza. A érzékeny és duzzadt íny nagyon fájdalmas kedvence számára, és ha nem kezelik, ez az állapot súlyosbodhat, és korai fogvesztéshez vezethet.
Étkezési nehézség, étvágytalanság
A fogászati problémák miatt a rágás fájdalmas lehet a kutya számára. Vonakodhat kinyitni az állkapcsát, nem rágja meg megfelelően az ételt, vagy kiejtheti a szájából. Gyakran étvágytalanság és súlycsökkenés jelentkezik.
Vérzés a száj körül, csomók
A kutyák fog- és ínybetegségei kellemetlen érzést és esetenkénti vérzést okozhatnak a száj körül, és hozzájárulhatnak a szájüregi daganatok kialakulásához.
Duzzanat a szem alatt
A kutyák fogászati betegségei olyan panaszokat is okozhatnak, ami túlmutat a szájban lévő tüneteken. Duzzanat vagyis fogászati tályog jelenhet meg a kutya szeme alatti területen. A fogtályog nem gyógyul spontán, mindenképp állatorvoshoz kell fordulnunk a problémával.
Mancs a szájánál
Ha azt veszed észre, hogy kutyád a száját tapogatja, dörzsöli a pofáját vagy csikorgatja a fogait, mindez annak a jele lehet, hogy a fogászati betegség miatt fájdalmat, kellemetlen érzést vagy irritációt tapasztal a szájában.
A gazdák felelőssége tehát, hogy figyelemmel kísérjék, mi zajlik a kedvencünk szájában, de fontos tudni azt is, hogy a problémát meg lehet előzni.
Hogyan ápoljuk a kutya fogát?
A rendszeres fogápolás elengedhetetlen a megelőzéshez. A lepedék és a fogkő elleni küzdelemre szolgálnak a fogtisztító csemegék és a fogmosás. Hetente legalább kétszer-háromszor ajánlott megmosni a kutya fogait, évente egyszer pedig elvinni professzionális fogtisztításra. Amikor először fogkefét helyezünk a szájába, kedvencünk valószínűleg nem fogja megengedni, hogy megtisztítsuk a fogait, szánjunk egy kis időt arra, hogy először hozzászoktassuk.