JBL O2 Test Set akváriumi vízteszt – Oxigén akváriumi vízteszt
A készlet tengeri és édesvízi akváriumok, csapvíz és kerti tavak vize oxigén-tartalmának mérésére szolgál, 1-10 mg/l értékhatárok között
Az oxigénre minden élőlényre szüksége van: a halak, csigák, kagylók, korallok a légzésükhöz, sőt a káros anyagokat lebontó baktériumok is igényelnek oxigént szervezetük fenntartásához. Ugyanúgy, mint a szárazföldön a légkörbe, az akváriumba és a kerti tóba is a növények asszimilációja révén kerül oxigén. Ha valamilyen ok folytán ez a mennyiség nem elegendő, az oxigén- utánpótlásról a vízfelszín mozgatásával, vagy levegő beporlasztásával kell gondoskodnunk.
Mivel a növények éjszaka nem termelnek oxigént, sőt légzésükkel felhasználnak a víz oxigéntartalmából, az oxigénszint a világítás újbóli bekapcsolásáig folyamatosan csökkenni fog. A sötét periódus végén (korán reggel) az oxigén-tartalom nem eshet 4 mg/l alá. Ha a mért érték ez alatt van, az akváriumban túl kevés a növény, vagy a növényzet nem fejlődik megfelelően, esetleg túl sok hallal népesítettük be a medencét. Ilyen esetben az alábbiakat tehetjük: Ültessünk több növényt! Javítsunk a meglévő növények körülményein, pl. szén-dioxid adagolásával! Túl sok hal esetén éjjelre porlasszunk levegőt a vízbe! Növények nélküli akváriumban a vízfelszín mozgatásával és/vagy légpumpa beállításával javíthatunk a helyzeten. Tengeri akváriumokban is segít a felszín mozgatása, vízpumpa segítségével vagy egy szkimmer beüzemelésével.
Az oxigén-szint mérése:
1. Alaposan öblítsük ki a mérőedényt a mérni kívánt vízzel.
2. A peremig töltsük meg a mérőedényt a mérni kívánt vízzel. Helyezzük vízálló felületre.
3. Adjunk hozzá 6 cseppet az 1. reagensből, majd lassan a 2. reagensből. Ekkor a mérőedény kissé túlcsordul.
4. Zárjuk le a mérőedényt a mellékelt kupakkal úgy, hogy ne maradjon az oldatban légbuborék, majd kb. fél percen keresztül határozottan rázzuk össze.
5. Mozgassuk a mérőedényt a mellékelt skála fehér mezőin, amíg meg nem találjuk azt a színt a skálán, ami leginkább megegyezik az oldatunk színével.
6. Olvassuk le az oxigén-tartalom értékét a skálán.