Az örök dilemma, avagy hogyan nevezzük el kutyusunkat?
Sok leendő gazdi már azt megelőzően eldönti az eb nevét, mielőtt még magukhoz venné. Természetesen minden apró szőrpamacs imádnivaló, de nem biztos, hogy a „Cuki” név felnőtt korában is helytálló lesz majd, különösképpen, ha például egy német dogról van szó.
Az örök dilemma, avagy hogyan nevezzük el kutyusunkat?
Sok leendő gazdi már azt megelőzően eldönti az eb nevét, mielőtt még magukhoz venné. Természetesen minden apró szőrpamacs imádnivaló, de nem biztos, hogy a „Cuki” név felnőtt korában is helytálló lesz majd, különösképpen, ha például egy német dogról van szó.
Megtalálni a megfelelő nevet kutyusunk számára sokkal nehezebb, mint azt elsőre gondolnánk, hogy nem érdemes tehát elhamarkodottan döntést hozni. A neve lesz az a szó, amely kapcsolatot teremt a kutya és gazdája között. ez lesz a nevelés, idomítás alapja.
Milyen szempontokat vegyünk figyelembe a névválasztás során?
Szótagok száma
Nem titok, hogy a legalkalmasabb nevek két szótagból állóak, hiszen ezt a két szótagnyi hangsort jegyzi meg az eb, éppen ezért ettől hosszabbat vagy komplikáltabb nevet nem is érdemes választani. Ha azonban mégis egy hosszabb név tetszene nekünk, akkor törekedjünk annak rövidített változatának az alkalmazására, hiszen azt a kiskutya is könnyebben jegyzi majd meg.
A hangzás
Azon túl, hogy a szótagok számára is figyelni kell a gazdiknak, a hangzás sem elhanyagolható. Példának okáért, ha a mancsosunk neve lágy mássalhangzóval, például "f"-fel kezdődik, az azt követő első magánhangzó legyen mély, hangsúlyos. Azokban az esetekben pedig, ahol kedvencünk neve erőteljes mássalhangzóval, például "r" betűvel kezdődik, folytatódhat szinte bárhogy, a kiskutya hamar megjegyzi majd.
Tipp: A szótagok ismétléséből alkotott nevek, mint a Lulu, Fifi nem csak népszerűek, de könnyedén meg is jegyezhetőek.
A kutya fajtája, neme és mérete
Kistestű kutya esetén, akik általában izgágábbak, olykor ingerlékenyebbek is remekül passzolhatnak a bohókás, vicces, kedves nevek. Ilyen nevek például a Hógolyó, Pamacs, Bubu, Picúr. Ezek a keresztnevek illenek olyan kutyusokhoz, mint a westie, francia bulldog, bichon havanese és bichon bolognese, chicuahua, vagy akár beagle és mopsz.
Nagytestű, erősebb alkatú kedvencek természetére jellemző, hogy nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak, mint kisebb társaik. Hozzájuk azon túl, hogy jobban illenek a keményebb magánhangzókat tartalmazó, rövidebb nevek, de még könnyebben meg is jegyzik ezeket, és sokkal inkább hallgatnak rájuk. A labradorok, vizslák, juhászkutyák esetében tekintélyt parancsoló lehet a Rocky, Néró, Rex vagy akár a Zeusz név is.
Mit mondanak a kutyaoktatók?
Sok kutyakiképző azt javasolja, hogy olyan neveket adjanak a leendő gazdik a kutyáknak, amelyek jobban megfelelnek a státuszuknak, valamint olyan neveket, amelyeket könnyen kimondanak saját maguk is, ezáltal kedvencük is könnyebben megtanulhatja. Ideálisnak a két szótagból álló neveket tartják.
Hogyan ne nevezzük el kutyusunkat?
Mindenképpen érdemes arra odafigyelni, hogy a parancsszavakra hasonlító, rímelő neveket kerüljük, mert a kölyök még a kezdetek kezdetén összekeverheti a kulcsfontosságú kutyaparancsokkal, mint az „ülj”, „marad”, „nem”, „gyere”.
Végezetül pedig hoztunk néhány aranyos kutyanevet, hátha ihletet kaptok:
- Sárgabarack
- Archie
- Medve
- Gavallér
- Bodza
- Bailey
- Csizma
- Csipi
- Csoki
- Prézli