Hogyan tartsuk biztonságban házi kedvenceinket a tűzijáték alatt?
Jobb, ha tisztában vagyunk a ténnyel, miszerint nem csak a kisállatok, de a nagyobbak is, bizony félnek a tűzijátéktól. Sokszor akkor sincs könnyű dolga a gazdiknak, ha egy lakás a kedvencünk otthona, de a családi ház esetében a szökés kockázata még nagyobb rizikófaktor.
Hogyan tartsuk biztonságban házi kedvenceinket a tűzijáték alatt?
Jobb, ha tisztában vagyunk a ténnyel, miszerint nem csak a kisállatok, de a nagyobbak is, bizony félnek a tűzijátéktól. Sokszor akkor sincs könnyű dolga a gazdiknak, ha egy lakás a kedvencünk otthona, de a családi ház esetében a szökés kockázata még nagyobb rizikófaktor.
Ne hagyjuk, hogy világgá meneküljenek négylábúink! Mutatjuk, hogy mire érdemes figyelni az ünnepi időszakban.
Fókuszban a megelőzés
- Biztonságérzet megteremtése
Gondoljunk csak bele, hogy a tűzijátékkal járó fényáradat, a hangos durranások, milyen ijesztően hathatnak állataink világára. Mind ismerünk egy olyan szomszédot, aki már a szilveszter éjjelét megelőzően is szereti „begyújtani a rakétákat”. Hogy mit tehetünk, ha gazdik vagyunk? Fokozottan figyelünk kedvencünkre, még inkább ügyelve a megfelelő biztonságérzet kialakítására. Semmiképpen se hagyjuk őt magára, játszunk vele, tereljük el a figyelmét a tűzijáték ideje alatt, keressünk számára egy csendes, nyugodt helyet otthonunkban!
- Konzultáció az állatorvossal
Amennyiben tudjuk, hogy mancsosunk rettentően fél a zajoktól, érdemes előre egyeztetni az állatorvosunkkal. Léteznek már nyugtató hatású állatorvosi készítmények kifejezetten házi kedvenceink számára, így vannak olyan négylábúak, akiknek ez biztosítja a megfelelő nyugalmat az újév idején.
- Ellenőrizzük a blöki regisztrált adatait!
Ma már kötelező mikrochippel megjelölni kutyusainkat. A beültetett mikrochip ellenőrzése is könnyedén kivitelezhető otthonról, hiszen a Nébih honlapján az Ebregiszter használatával ezt megtehetjük. Tulajdonképpen az történik, hogy az eb chipszámát beírva megjelennek a publikus adataink, ha viszont nem látható információ az állatról, akkor a chip regisztrációja elmaradt, amelyet rögvest pótolni szükséges.
Mi a jelentősége? Talán ez a módszer segít a legnagyobb mértékben azokban a helyzetekben, mikor a félelemtől megrémült kutyánk elszökik otthonról. A chip ugyanis leolvasható, amely a megtaláló számára segít a házi kedvenc hazajuttatásában.
De mégis mit lehet tenni, ha megszökik a kutyus?
A közösségi oldalak, különböző weboldalak, fórumok egyaránt segítséget nyújthatnak a keresésben, de ha bekövetkezik a baj, akkor érdemes felkeresni a közeli gyepmesteri telepeket, menhelyeket is. Amennyiben lehetséges, vegyük fel a kapcsolatot az állatorvosunkkal, majd jelezzük felé, hogy négylábúnk eltűnt, hiszen ő az általa elérhető adatbázisban ezt az adatot fel tudja tüntetni.
Mit tehetünk, ha mi vagyunk a megtalálók?
A szilveszteri időszakban megszökött állatok rendkívül rémültek, kétségbeesettek. Közelítsük meg őket nyugalommal, rendkívüli biztonsággal, majd keressünk egy töltőállomást, ahol van ingyenes kutyachip-leolvasó.
A Vigyél Haza Alapítvány még 2015-ben létrehozta, az azóta már országossá bővült mikrochip- leolvasó hálózatát. Kutyabarát éttermek, kávézók, szállodák, benzinkutak egyaránt leolvasóhelyek, amennyiben figyelemfelkeltő kutyás matricával vannak ellátva. A szerkezet ingyenesen igénybe vehető, egyszerűen leolvasható a kutyus chipjének a száma. A programban részt vevő állatorvosok segítenek kikeresni a tappancsos adatait az adatbázisból, így eljutva az aggódó gazdihoz.