Kisállat karácsonyra? Biztosan jól át gondolta?
A karácsony közeledtével sok kisgyermekben és szülőben megfogalmazódik a gondolat, hogy kedves kis háziállat érkezzen majd a fa alá. Lehet szó kiskutyusról, cicusról, de sokak vágya a tengerimalac vagy a nyuszi is. A kiskedvenc érkezését megelőzően érdemes ezt alaposabban, felelősségteljesen is átgondolni.
Kisállatot karácsonyra? Gondoljuk ezt végig, készen állunk-e a feladatra!
A karácsony közeledtével sok kisgyermekben és szülőben megfogalmazódik a gondolat, hogy kedves kis háziállat érkezzen majd a fa alá. Lehet szó kiskutyusról, cicusról, de sokak vágya a tengerimalac vagy a nyuszi is. A kiskedvenc érkezését megelőzően érdemes ezt alaposabban, felelősségteljesen is átgondolni.
Egy kedvenc azon túl, hogy végtelen szeretettel látjuk el és családtagként kezeljük, hatalmas felelősség a család, a gazdik életében. Nem csak a felnőtteknek, a gyerekeknek is tisztában kell azzal lenni, hogy egy önálló kis életről kell gondoskodni, aki nem kezelhető ajándéktárgyként.
A következőkben összegyűjtöttünk néhány gondolatot, amely segítség lehet a leendő gazdik számára:
Örökbefogadás vagy vásárlás?
Ma már dönthetünk menhely, állatkereskedés és tenyésztő mellett is, de nagyon fontos, hogy jól informálható helyről vegyük magunkhoz a kisállatunkat. Ismerjük meg az állat befogadás előtti életkörülményeit! Mielőtt örökbe fogadnánk vagy vásárolnánk egy házikedvencet, el kell döntenünk, milyen állatot szeretnénk, milyen célból, melyek a rendszeres kiadások, amelyek az ő érkezésével együtt járnak stb. Fel kell mérjük a helyzetünket, hogy biztosan be tudjuk-e vállalni, hiszen egy tappancsos érkezése akár hosszú évekre történő elköteleződést is jelenthet.
Mennyi időt tudunk kedvencünkre szánni a mindennapok során?
Nagyon fontos szempont a kiválasztás során, hogy mennyi időt is tudunk háziállatunkra szentelni. Míg egy cicát vagy hörcsögöt nem szükséges sétáltatni, addig egy blökit naponta többször is. Ha a család sokat van úton, tanakodni kell azon is, hogy a távollétünkben ki és hogyan tud majd gondoskodni a kisállatunkról? Számolnunk kell azzal is, hogy az érkezést követő napokban, első hetekben nagyobb figyelmet és törődést igényelnek. Meg kell szokják az új közeget, családtagokat, zajokat. Ki kell alakuljon a biztonságérzetük az új otthonukban, ehhez pedig időbe telik.
Tudunk-e megfelelő, elegendő helyet biztosítani számára otthonunkban?
El kell azon töprengeni, hogy lakhelyünk milyen típusú állat számára megfelelő. Szem előtt kell tartani az állat termetét, a mozgásigényét. A választott kisállattnak megfelelő méretű fekhelyet kell tudni biztosítani. Javasolt egy nyugalmas helyet kiválasztani számára otthonunkban, de nem szabad őt elszigetelni sem. Szempont még továbbá, hogy nem szabad közvetlenül fűtőtest közelébe, növények közé elhelyezni a fekvőhelyét.
Anyagilag is megengedhetjük magunknak az új jövevény érkezését?
Még a legapróbb kedvencek, mint egy tengerimalac is tud anyagi fejtörést okozni, ha egy hirtelen orvosi beavatkozásra kerül a sor. A rendszeres vizsgálatok, szűrések, oltások az ő esetükben is nélkülözhetetlenek.
A megfelelő étkeztetés szintén sarkalatos pontja egy kiskedvenc vállalásának. Az ételek mennyisége és összetétele függ az állat típusától, méretétől és korától is. Manapság már elképesztően széles választék áll a gazdik rendelkezésére, ha eledelről van szó. Léteznek száraz tápok és nedvesek is, de vannak gyógy- és hipoallergén tápok is.
Cicák számára ma már elérhetők tejpótlók és macskafű is. Széles körben kaphatók vitaminok és jutalomfalatok is.