Vajon le kell-e mondanod a karácsonyfáról?!
Korábban álomszerűen feldíszítetted? Üveggömbökkel, feliratozott szatén szalagokkal, több méter hosszú égősorral dekoráltad? Bizony nehéz lenne lemondani egy meseszerűen dekorált karácsonyfáról. Ha már gazdikká váltunk, akkor nem árt odafigyelni bizonyos dolgokra, különösen karácsonykor.
Vajon le kell mondanod a karácsonyfáról, ha már egy négylábú gazdija lettél?
Korábban álomszerűen feldíszítetted? Üveggömbökkel, feliratozott szatén szalagokkal, több méter hosszú égősorral dekoráltad? Bizony nehéz lenne lemondani egy meseszerűen dekorált karácsonyfáról. Ha már gazdikká váltunk, akkor nem árt odafigyelni bizonyos dolgokra, különösen karácsonykor.
Nézzük, vajon tényleg le kell-e mondanod az ünnep egyik szimbólumáról, a karácsonyfáról?
Alapvetően azt mondjuk: dehogy! Van viszont néhány biztonsági jótanács, amelyet minden gazdinak be kellene tartania annak érdekében, hogy teljesen sérülésmentesen teljenek az ünnepek, ha már egy tappancsos is van otthon.
- Először is, a fát lehetőség szerint mindig a lakás lehető legbiztonságosabb zónájában próbáld meg felállítani, ahol a kutyus nem ütközhet bele. A fa legyen nehezebben megközelíthető a számára, így elkerülve, hogy az elektromos fényfüzér veszélyt jelentsen rá. Amennyiben az örökzöld és a belmagasság méretei is lehetővé teszik, úgy helyezd a választott fenyőt egy asztalra vagy szekrényre, így a kutyád nem érez majd késztetést a díszek felfedezésére.
- Miután eldöntötted, hogy hova is helyezd el a fenyőt, gondoskodnod kell annak biztonságos stabilizálásáról. Ahogyan gyermekbiztossá tennéd otthonunkat egy új csemete érkezésekor, úgy egy kisállat esetén is alkalmazhatsz gyermekbiztonsági eszközöket, amelyek megakadályozzák, hogy elmozduljon a fa az eredeti pozíciójából, vagy hogy a fenyőd rögzítését segítő eszköz meglazuljon.
- Ha fényfüzért, üveggömböket szeretnél használni a dekorálás során, úgy azokat érdemes a fenyőfa magasabb szintjeire felhelyezni.
- Ami a díszítőelemeket illeti, alapvetően „kutyabarát” karácsonyi dekor mellett érdemes letenni a voksodat, vagyis az üveg és porcelán dekorációt meglehet, el kell felejteni.
- A karácsonyfára helyezett gyertya alapvetően sem kockázatmentes, így mi nem is preferálnánk, ehelyett a LED-izzósort ajánljuk. Ha mancsosodról tudod, hogy szeret rágcsálni, érdemes vezeték nélküli fényfüzért beszerezni, ezáltal csökkenthető annak a veszélye, hogy a kábel átharapásával áramütés érje.
Mit tegyél, ha a kisállatod mégis megsérül, megvágja magát?
Van néhány mondat, amit senki sem szeretne hallani karácsonykor. Így, ha azt hallod: „Vigyázz, dől a fa!”, nem csak benned, de kedvencedben is nagy lesz a riadalom.
A legfontosabb, hogy megőrizd a nyugalmadat és ellenőrizd, megsérült-e kutyusod. Ha szükséges, lásd el megfelelően a sebet, vagyis állítsd el a vérzést, tisztítsd ki a vágást és fertőtlenítsd. Ha négylábúdat elláttat, akkor helyezd biztonságba, mielőtt elkezdenéd összesöprögetni a szilánkokat.
Mikor fordulj állatorvoshoz?
Vannak balszerencsés esetek, mikor egy mély vágás keletkezik például a kutya mancsán. Ekkor alkalmazz nyomókötést, kötözd be a tappancsot és amint csak lehetséges, vidd állatorvoshoz.
+ 1 tipp: Érdemes előre felkészülni, hogy ünnepi időszakban melyik állatorvosi rendelő lesz épp ügyeletben.